Keď oko malej Stelly Robson z Austrálie sčervenalo, rodičia si najprv mysleli, že ide len o nejakú očnú infekciu. To si myslel neskôr aj jej ošetrujúci lekár.

Dievčatku, ktorá mala ešte len 6 rokov, boli predpísané antibiotiká a bola aj s rodičmi poslaná domov s tým, že do pár dňoch začervenanie aj opuch poľaví. Lenže to sa nestalo

Oko malej Stelly každým dňom napuchalo čím ďalej viac, preto sa Stellina matka Gaylene rozhodla ju tentoraz vziať k očnému lekárovi. Ten ju objednal na CT vyšetrenie, ktoré bolo vykonané v detskej nemocnici v Melbourne.

Vyšetrenie ukázalo, že sa o žiadnu očnú infekciu nejednalo, ale išlo o nádor, ktorý pomaly ale isto rástol medzi jej okom a mozgom. Stelle bol následne diagnostikovaný veľmi vzácny druh nádoru, tzv. Histiocytózou z Langerhansových buniek.

Nádor, ktorý mal asi 1,5 centimetra, vyrástol malému dievčatku na orbitálnej kosti, čo je kosť, ktorá obklopuje očné buľvy. Nádor rástol nezvyčajne rýchlo a bola potreba, aby bol Stelle čo najšetrnejšie a čo najrýchlejšie odstránený.

Potom, čo bol Stelle nádor chirurgicky odstránený, musela podstúpiť ešte 12 týždňov chemoterapie, aby si lekári boli celkom istí, že sa jej nádor nerozšíril aj do iných častí tela.

“Stella toto zvládla úplne statočne, proste prijala, čo jej stálo v ceste a zvládla to bez toho, aby jej to nejako negatívne ovplyvnilo,” povedala Stellina matka. Našťastie chemoterapie aj operácia bola úspešná a šanca na to, že sa jej rakovina niekedy vráti, je len 20%.

Je to príbeh úžasného dievčatka, ktorá svoju chorobu statočne a úspešne porazila a my jej držíme päste, aby ju v živote nič podobné nestretlo.